IMG_7292

رخشان بنی‌اعتماد:هدف «آی آدم‌ها» مهم‌تر و بالاتر از جلب کمک مالی است

یکشنبه (۲۱ شهریور) مصادف با روز ملی سینما، برای بزرگداشت یاد عباس کیارستمی، همه سئانس‌های گروه سینمایی هنروتجربه به مستند«۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه» و «روزی روزگاری در مراکش» به کارگردانی سیف‌الله صمدیان اختصاص داده شده است و این خبری است که رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند.

همچنین به مناسب روز ملی سینما، روزنامه شرق به سراغ سینماگران رفته است و از آن‌ها پرسیده: «اولویت امروز سینمای ایران چیست؟» و با جواب‌های متفاوتی روبه‌رو شده است. بابک کریمی، بازیگر در جواب گفته است: «در جامعه ما که هر روز همه‌چیز در حال تحول است، به گمان من سینما باید به این تحول کمک کند و به‌نوعی جامعه خودش را در آینه سینما ببیند و آسیب‌شناسی کند؛ اینکه مردم بتوانند درباره مسائلشان صحبت کنند و سینما حامی این تحول باشد.»

شهرام مکری نیز توضیح داده است: «به نظر من مهم‌ترین اولویت امروز سینمای ایران این است که بازار رقابتی برای فیلم‌های ایرانی ایجاد کنیم. به این شکل که فیلم‌های خارجی را وارد کنیم و با نمایش آن‌ها، فضای رقابتی سالم به وجود بیاوریم تا سینمای تجاری ایران تکانی به خود بدهد و کیفیت فیلم‌ها بالا برود. از سویی سرمایه‌گذاران و سینماداران داخلی ترغیب شوند تا به سالن‌سازی روی آورند و تعداد سالن‌های سینما بیشتر شود تا از این طریق بتوانند برای مخاطبان خوراک بیشتری ایجاد کنند.»

در همین راستا مجید برزگر افزوده است: «به نظرم یکی از مسائل مهم این روزهای سینمای ایران، وجود مراکز تصمیم‌گیری غیررسمی است که باعث می‌شوند وزارت ارشاد نتواند در برخی موارد از مجوزهای خود دفاع کند. از سویی تحریم برخی از فیلم‌ها از سوی برخی مراکز به اقتصاد و درنهایت به کلیت سینمای ایران ضرر می‌زند. در نتیجه کیان سینما مورد تحدید و تهدید قرار می‌گیرد و همین مسئله موجب می‌شود تهیه‌کنندگان ریسک کمتری کنند و به موضوعات جدید نزدیک نشوند! در نتیجه فیلم‌ها بیش از گذشته به ورطه تکرار می‌افتند. دیگر اینکه مجوز ساخت حذف شود و ارشاد به سینماگران اعتماد کند تا آنها بتوانند کارشان را در آرامش انجام دهند و همان‌گونه که وقتی پزشک یا مهندسی خطا می‌کند کارشان را به نظام پزشکی و نظام مهندسی ارجاع می‌دهند، درباره سینما هم چنین اتفاقی بیفتد.»

بهتاش صناعی‌ها گفته است: « درواقع بهتر است موانع مقابل این تبلیغات برداشته شوند … مورد دیگر، حمایت از سینمای مستقل است. البته خوشبختانه گروه هنر و تجربه خوب عمل کرده و با اینکه از حمایت دولتی برخوردار است، اما این حمایت ناقص است. باید بودجه کلان به آن اختصاص پیدا کند. مورد دیگر اینکه همه فیلم‌سازان با خط قرمزهای نظام آشنا هستند، پس چقدر خوب است ارشاد به سینماگران اعتماد کند تا ممیزی‌ها حداقل و مجوز پروانه ساخت فیلم‌ها حذف شوند.»

محمد حیدری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره تغییرات اعمال شده روی فراخوان در این دوره گفت: «همانطور که در فراخوان آمده یک بخش کلی در نظر گرفته‌ایم که شامل ۴۴ اثر از بخش‌های مختلف همچون هنروتجربه، فیلم‌های اول، انیمیشن و آثار حرفه‌ای می‌شود که البته این بخش غیررقابتی است. از آنجا که ما معتقدیم همه بخش‌های سینمای ایران آثار قابل توجهی دارند لذا بخشی در نظر گرفتیم تا آثار از هر بخشی بتوانند در کنار همدیگر در فجر سینمای ایران به نمایش درآیند.»

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بیان کرد: «نکته دیگری که وجود دارد این است که در دوره‌های پیشین بخش کارگردانی و تهیه‌کنندگی فیلم‌های اول می‌توانستند جوایزی را کسب کنند اما حالا بخش بازیگری و عوامل دیگر هم می‌توانند به رقابت بپردازند. همچنین به فیلم‌های «هنروتجربه» هم توجه ویژه‌ای می‌شود به طوری که آن‌ها هم در کنار آثار حرفه‌ای می‌توانند به رقابت بپردازند و در گردونه اصلی مسابقه باشند.»

در قسمتی دیگر از خبرگزاری مهر به گزارش برگزاری جلسه نقدوبررسی فیلم «قیچی» به کارگردانی کریم لک‌زاده در شیراز اشاره شده است.

در روزنامه فرهیختگان نیز گفت‌وگویی با رخشان بنی‌اعتماد به بهانه اکران مستند «آی آدم‌ها» منتشر شده است. در این گفت‌وگو بنی‌اعتماد پیرامون محور اصلی مستند خود و چرایی رفتن به سراغ این موضوع گفته است. او در این مصاحبه توضیح داد: «آشنایی با گستره فعالیت زنجیره امید که نه‌فقط درمان کودکان محروم را فارغ از دین، نژاد و ملیت در سه رشته ترمیمی، قلب و ارتوپدی دربالاترین سطح استاندارد هدف خود قرار داده، بلکه در جهت ارتقای سطح پزشکی اطفال در کشور تلاش می‌کند، ‌انگیزه‌ای شد برای بیشتر شناختن این موسسه نیکوکاری. اهمیت کار داوطلبی در بالاترین سطح تخصصی پزشکی یکی از موضوعات مهم دیگری بود که من‌را مصمم به ساخت «آی آدم‌ها» کرد.»

او در ادامه افزوده است: «هدفی که فیلم دنبال می‌کند مهم‌تر و بالاتر از جلب کمک مالی است، هرچند که مشارکت مالی برای احداث بیمارستان ۵۲۰ تختخوابی فوق‌تخصصی جراحی اطفال که برنامه پیش‌روی زنجیره امید است یک ضرورت جدی است اما «‌آی آدم‌ها» فراخوانی برای رویارویی با واقعیتی از جلوه‌های انسانی کمتر دیده‌شده است.»

در روزنامه همشهری نیز یادداشتی بر فیلم «لانتوری» رضا درمیشیان به قلم محمدتقی فهیم منتشر شده است. در این یادداشت آمده است: «بی‌تردید رضا درمیشیان یکی از چند کارگردانی است که درام را می‌شناسد اما به نظرم این کارگردان جوان توانایی‌اش در «لانتوری» فدای موضوع‌های ریز و درشت کرده است. فیلم، نگاهی اصولی (البته به درک نگارنده) به موضوع قصاص دارد، از هر منظر می‌شود پای آن ایستاد و بخاطر پیشتازی در نگاه عادلانه به قصاص، امتیازی ویژه برایش قائل شد ولی همین موضوع و نگاه درست و اصولی مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گرفته و اساسا فیلم را وارد دایره آثار زیر متوسط کرده است.»

منبع: هنر و تجربه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.