به روایت رخشان بنی اعتماد

«آی آدم‌ها» نه فیلمی به سفارش «زنجیره امید» است و نه «زنجیره امید» کوچک‌ترین دخالتی در چگونگی ساخت آن داشته است. آشنایی‌ام با «مؤسسه نیکوکاری زنجیره امید» از طریق یک دوست و نه تبلیغات مرسوم، بهار سال 94 اتفاق افتاد، ، وقتی حیطه اثرگذار فعالیت شان را که درمان بچه های محروم کشور است شناختم، شگفت‌زده شدم که چطور تا این زمان، حتی اسم این مؤسسه را نشنیده‌ام.

انگیزه ساخت این فیلم تصمیمی شخصی‌ ، در جهت معرفی فعالیتی چنین باارزش بود .

* اهمیت درمان بچه‌های بی‌گناهی که ازیک‌طرف مشکلات جسمی، تن دردمندشان را می‌آزارد و از طرفی تنگنای اقتصادی، امکان درمان‌های پرهزینه را برای خانواده‌هایشان محال می‌کند، نقش انسانی و بی‌بدیل پزشکان داوطلب ایرانی و فرانسوی و متخصصان مختلف حوزه پزشکی در کاهش درد و رنج این کودکان معصوم، دلایل ساخت ” آی آدم ها” شد.

* مستند بلند «آی آدم‌ها» ستایشی است از حرمت کار داوطلبی و ادای احترام به همه کسانی که از طریق نهادهای غیردولتی نقش سازنده و مؤثری در کم کردن آلام بشری دارند.

* «آی آدم‌ها» تصویری از انسان و انسان بودن است در مواجهه با عشق و درد و امید … نماد جهان را با نگاهی دیگر دیدن، بی‌تردید تأثیر فیلم بر مخاطب، احساسی کاملاً دوگانه ولی عمیق خواهد بود، ازیک‌طرف تلخی به نظاره نشستن درد کودکان بیماری که نقشی در سرنوشت رقم خورده‌شان نداشته‌اند و از سوی دیگر نمایش انسان بودن و انسان زیستن از طریق کار داوطلبی. کسانی که در وانفسای دوران حاکمیت حرص و طمع به زیاده‌خواهی و عافیت‌طلبی، معنای ناب زندگی را در زندگی بخشی به محرومان پیدا کرده‌اند.

* روزی که در بیمارستان نورافشار، دکتر مزدا به‌اتفاق تیم فرانسوی همراهش چند جراحی سنگین داشت، یکی از سخت‌ترین تجربه‌های همه دوران کاری‌ام بود. ابوالفضل زارعی نوجوان روستای مرنجان، شرایط پُرریسکی داشت و احتمال خطر بالا. این را ما می‌دانستیم و زمانی که روی برانکارد با پدر و مادرش خداحافظی کرد و به‌طرف آسانسور برده شد همه ما به‌شدت منقلب بودیم و باید خود را به‌سختی حفظ می‌کردیم که تنش خانواده را تشدید نکنیم. ابوالفضل رفت و در همان زمان تصمیم به استفاده از صدای او که روز قبل شعر « نیما » را با صدای ضعیف و لرزانش برایمان خوانده بود قطعی شد.  بعدتر موسیقی فیلم توسط سیامک کلانتری، با همخوانی هانا کامکار و نهیب واژه‌های بی‌بدیل نیما در شعر «آی آدم‌ها» مصداق تمامی حرف فیلم شد و نقطه پایان .

آی آدم‌ها

که در ساحل نشسته‌اید شاد و خندانید

یک نفر در آب دارد می‌سپارد جان

اکران فیلم «آی آدم‌ها» که تمامی عواید آن به «زنجیره امید» تعلق دارد را بهانه‌ای قرار دادم برای جلب مشارکت عمومی در تحقق پروژه ساخت بیمارستان ٥٤٠ تختخوابی فوق تخصصی جراحی کودکان.

در مراسم رونمایی فیلم در تیرماه ٩٥ جمع گسترده‌ای از هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی به کمپین حمایت از این پروژه پیوستند. در اولین گام «اصغر فرهادی»، فیلم‌ساز برجسته کشورمان، حامی اولین سئانس نمایش عمومی فیلم در روز دوم شهریورماه ٩٥ شد.

حامیان حقیقی و حقوقی دیگر به‌تدریج با خرید نمادین هر سئانس به‌صورت همت عالی به طرح «پنجاه نمایش، پنجاه حامی» می‌پیوندند تا سرآغازی باشد به‌منظور جلب مشارکت عمومی برای انجام این پروژه ملی.