image

مصاحبه رخشان بني اعتماد با سايت هنر و تجربه

رخشان بني‌اعتماد در گفت‌وگو با سايت هنروتجربه:
ارزش هنروتجربه يافتن مخاطبين متنوع و ایجاد فضاي فرهنگی متفاوت است.
هنروتجربه: رخشان بني‌اعتماد كارگردان صاحب سبك سينماي ايران معتقد است: « ارزش هنروتجربه، در اثرگذاری‌اش يافتن مخاطبینی هست که احساس می‌کنند فضای تفاوتی در فضای فرهنگی به وجود آمده‌است.»
بني اعتماد كه مدتي است مستند «آي آدم‌هاي» او در گروه هنروتجربه اكران شده هميشه از ابتداي تشكيل اين گروه از حاميان آن بوده و در موارد مختلف به پشتيباني از دستاوردهاي آن پرداخته است. كارگردان فيلم‌هاي هم‌چون «نرگس» ، «زيرپوست شهر» و «قصه‌ها» در بخشي از گفت‌وگوي مفصلي كه باسايت هنروتجربه داشته و به زودي منتشر خواهد شد درباره دلايل اهميت اين گروه مي‌گويد:«درست است که در مفهوم تخصصی و سینمایی می‌توانیم این گروه را موقعیتی برای اکران بدانیم و نمی‌توانیم آن را به عنوان یک ژانر بخصوص سینمایی تعریف کنیم. اما به وجود آمدن این موقعیت کاملا تخصصی و تعریف شده اکران، تاثیرگذاری خیلی جدی در جامعه داشته و هنروتجربه از این وجه برای من خیلی اهمیت دارد. یعنی این گروه توانسته یک جمع زیادی را نه به لحاظ کیفی، بلکه به لحاظ تنوع در نگاه ، متوجه اهمیت این موضوع کند که فضای متفاوتی در عرصه نمایش فیلم به وجود آمده است.
هنروتجربه برای فیلم‎سازان جوان موقعیت نمایش فیلم‌هایی از نوع دیگر را چه در عرصه داستانی و چه مستند فراهم می‌کند، اما از نظر من ارزش هنروتجربه، در اثرگذاری‌اش، يافتن مخاطبینی هست که احساس می‌کنند فضای متفاوتی در فضای فرهنگی به وجود آمده‌است. این اتفاق مهم برای تماشاگرانی که دلشان می‌خواسته فیلم‌هایی را ببینند که بر پرده رسمی سالن‌هاي ‌سینما نمی‎توانستند ببینند،ایجاد انگیزه می‌کند.الان هنروتجربه برای خیلی از آدم‌های سینما رو تبدیل یک ویژگی شده،جدول سینمای هنروتجربه برایشان تعریف نوع دیگری از سینما را پیدا کرده و این خودش امتیاز بزرگی است و تاثیرش بر جامعه شاید از تاثیرش بر بدنه سینما خیلی مهم تر، وسیع تر و جدی تر باشد.» به وجود آمدن این موقعیت کاملا تخصصی و تعریف شده اکران، تاثیرگذاری خیلی جدی در جامعه داشته و هنروتجربه از این وجه برای من خیلی اهمیت دارد. یعنی این گروه توانسته یک جمع زیادی را نه به لحاظ کیفی، بلکه به لحاظ تنوع در نگاه، متوجه اهمیت این موضوع کند که فضای متفاوتی در عرصه نمایش فیلم به وجود آمده است.
به گزارش سایت هنروتجربه اين مستند ساز هم‌چنين توجه به اهميت انواع اكران و عرضه آثار مستند يا داستاني به اشكال متناسب و متنوع اشاره دارد: «مساله اکران مستند مقوله بسیار مهمی‌است.در حقیقت این که نتیجه نهایی فیلمی، ‌با تمام اهداف خوب یا بد، دیدنی بشود یا نشود بحث بسیار جدی است .این سوال فقط درباره سینمای مستند هم مطرح نیست ما در سینمای داستانی هم باید به این پرسش جواب بدهیم که آیا همه فیلم‌ها قابلیت اکران شدن را دارند؟ یعنی به محض این که فیلمی‌ دو بازیگر دارد و ۹۰ دقیقه تایم پيدا كرد، قابلیت اکران دارد؟ یا باید تماشاگرانش را در جای دیگری پیدا کند؟ این نکته را در مورد هردو گونه مستند و داستانی می‌گویم، چون تفکیکی بین این دو قائل نیستم. من فیلم مستندی دارم که فکر می‌کنم این فیلم اگر به شبکه نمایش خانگی برود تاثیرگذاری بیشتری دارد، پس به دنبال اکران آن در سینما نمی‌روم. این که ما فکر کنیم،‌هر فیلمی‌که می‌سازیم باید بر پرده بزرگ به نمایش درآید، اشتباه است. مطمئن هستم دو مستند «یک ساعت از یک عمر» و «همه درختان من» مخاطبین خودش را دارد، اما آن ها را برای اکران در سینماها واجدشرايط نمی‌دانم و به نظرم کاربرد آن‌ها در نمایش خانگی بیشتر است. این که فکر کنیم هر فیلمی‌ باید در سالن دیده شود، نگه داشتن یک کلیشه در ذهن است، به ویژه در شرایط فعلی که می‌توان از امکانات رسانه‌های گوناگونی بهره گرفت.رسانه‌هايي كه تعریف دیگری از اکران و نمایش می‌دهند.این روزها دیگر نرفتن بر پرده سینما به معنی نداشتن مخاطب نیست. برخی فیلم‌ها مخاطب خاص خودشان را دارند و باید به شیوه خودشان اکران شوند تا مخاطب عام هم دچار آدرس اشتباه نشود.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.