pakdel

یادداشت حسین پاکدل به بهانه آغاز اکران مستند تازه «رخشان بنی اعتماد»

خدا ما «آدم‌ها» را دوست دارد

بخشی از رسالت هر هنرمند این است که نور بتاباند روی ناهنجاری‌ها و به دلیل شهرتی که دارد دیگران را هم متوجه کند. این بدان معناست که یک هنرمند شاید به تنهایی توانایی انجام خیلی کارها را نداشته باشد اما می‌تواند برای محقق شدن خیلی از کارها مؤثر واقع شود و توجه مردم را جلب کند. با تماشای فیلم «ای آدم ها» می‌فهمید که یک فیلم چقدر می‌تواند جامعه را متوجه دردها و درعین حالامیدهایی کند که در جامعه وجود دارد. این فیلم با وجود نمایش بخشی از معضلات مردم جامعه پر از امید است و ما چقدر عاشق می‌شویم با این فیلم. عاشق هم می‌شویم و به همدیگر توجه می‌کنیم و قدر خودمان را می‌دانیم؛ قدر دوستی‌ها، قدر روابط، قدر آدم‌ها. احساس می‌کنیم که چقدر خدا هنوز ماها را دوست دارد. پیام «آی آدم‌ها» همین است و بخشی از رسالت یک هنرمند همین کارهاست. کار تازه رخشان بنی‌اعتماد یادآورمان می‌شود که با وجود همه مشکلات خیلی نباید دچار یأس شویم. به یادمان می‌آورد که از زمان پیدایش قانون، پیدایش شهرنشینی و اتفاقات مدرن صد سال نمی‌گذرد و نباید خودمان را با جاهای دیگر قیاس کنیم. می‌گوید خودمان را با خودمان قیاس کنیم و به داد هم برسیم و دیگران را هم متوجه کنیم.
مستند «آی آدم‌ها» نشان‌مان می‌دهد که این همه پزشک هم هستند که در این جامعه با سلامت کار می‌کنند و برای بازگشت شادی و امید به دنیای کودکان تلاش می‌کنند، وقت می‌گذارند بی‌دریغ بدون گرفتن کمترین دستمزد. نشان‌مان می‌دهد که این‌ها هم هستند و ما فقط آن بخش تاجر مسلک‌اش را نبینیم. این‌ها را هم ببینیم. در هر حرفه دیگری هم هست.
به اعتقاد من نکته بسیار حائز اهمیتی که «آی آدم‌ها» اصلاح‌طلبانه متذکرمان می‌شود این است که ما چقدر نیاز داریم منابع را مدیریت کنیم و از منابع و داشته‌هایمان در جای خود استفاده کنیم. منابع ما که فقط نفت نیست. آدم‌ها هم جزو دارایی و ثروت یک جامعه هستند. تک تک انسان‌ها برای اینکه به درد جامعه بخورند و کارآیی داشته باشند باید سالم زندگی کنند. هر کودک و هر انسانی که روی تخت می‌افتد بیست سی نفر را با خودش به زمین می‌زند و درگیر خود می‌کند.
بازگشت نشاط و سلامت به جامعه یک جور مدیریت این منابع است. ما که نباید فقط به دنبال افزایش جمعیت باشیم. بله افزایش جمعیت خیلی هم خوب است اما اگر نتوانیم آن را به شکل سالم هدایت و مدیریت کنیم این مشکلات است که افزایش یافته است و نه فقط جمعیت. با وجود اینکه ما جامعه‌ای هستیم که به لحاظ علم ژنتیک در سطح‌بین‌الملل قابل اعتنا است اما خیلی از مشکلات ما به خاطر بی‌اطلاعی از ناهنجاری‌های ژنتیکی است. خب این داشته‌ها کاربردش کجاست و چگونه باید مدیریت شود تا درست به جامعه منتقل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.